This article is available in several languages:

До Гранада и назад: 3 житейски урока, които са приложими и в бизнеса
Аз съм пътешественик. От тези, дълбоко пристрастените, които:
- В шкафа у дома си имат повече малки флакони шампоанчета и балсами, позволени при полет, отколкото нормални разфасовки.
- Гордеят се, че могат да стегнат куфара си за произволна дестинация за по-малко от 5 минути.
- Най-щастливи се чувстват, когато усетят присвиването в стомаха, докато самолетът се отлепя от пистата.
- Летищата … ах, летищата ги карат да мечтаят!
- И да започнат да планират ново пътешествие още преди настоящото да е приключило.
Убедена съм, че с всяка посетена дестинация човек става малко по-отворен и по-добър. Че всеки досег с друга култура, начин на живот, манталитет ти отваря очите за нови неща. Че в куфара няма място за предразсъдъци.
Вярвам и че пътуванията носят ценни житейски уроци и повдигат завесата към един друг начин на мислене и възприемане на света. Голяма част от тези уроци са приложими и в живота, и бизнеса.

А това са моите 3 “истории с неочакван край плюс поука” от пътуванията ми през последните години.
- Градините на Алхамбра или ИМАТ ЛИ МЕЧТИТЕ СРОК НА ГОДНОСТ
Мечтая да видя прословутите Градини на Алхамбра още от тинейджърска възраст. Честно казано, не помня кой и как ме е запалил по тази идея, но винаги съм си представяла градините едва ли не като кътче от рая на Земята.
Градините са разположени в околностите на испанския град Гранада, Андалусия. Простиращи на площ от 105 хиляди квадратни метра, те включват и няколко архитектурни забележителности като крепостта Алказаба, двореца Насрид, дворецът на Карл V и вила Хенералифе.
Дълго време Алхамбра беше една от фикс идеите ми за бъдеща дестинация, като междувременно поглъщах с огромен интерес всеки пътепис и статия по темата.
След близо 20 години бленуване, през 2019 г. най-после дойде моментът да сбъдна мечтата си. Предишната нощ почти не спах от вълнение, а пътят до Гранада ми се стори безкраен.
И така, наредихме се чинно на опашката заедно с останалите ентусиасти и най-после мечтата стана реалност! Пред нас се ширеха Градините на Алхамбра във всички нюанси на зеленото, прорязвани от каменни сгради и фонтани.
2 часа по-късно стояхме на същия вход и единственото, което се въртеше в леко поомекналите ни от силното слънце мозъци, беше: „Е, това ли беше?!!!”
Защото, докато бленувах за Алхамбра, бях успяла да пообиколя доста свят. И да видя други, невероятни архитектурни комплекси като тези на дворците Версай във Франция и Сан Суси в Германия, Мажорел в Маракеш, Мароко, Бахайските градини в Хайфа, Израел, и още много, много други.
И Алхамбра, моята закъсняла мечта, някак бледнееше на техния фон. И не защото не беше красива сама по себе си, а защото аз вече не бях същата.

И тогава си дадох сметка, че мечтите също имат срок на годност. И ако не ги осъществиш навреме, рискуваш да останеш разочарован.
Затова, подобно на дрехите в гардероба, е добре периодично да преглеждаме мечтите си и да ги обновяваме. За да не стане така, че всъщност отдавна да сме ги надрастнали.
В бизнеса това означава да сте сигурни, че целите, които сме си поставили преди 5-10-15 години, все още са актуални и релевантни. Защото светът се променя. Клиентите се променят. Технологиите се променят. И то много, много бързо!
Много бизнеси правят грешката да се придържат към едни и същи продукти, стратегии, подходи, които са се доказали като успешни във времето. Принципът „Не го пипай, щом работи“ обаче може да ни изиграе лоша шега.
Защото мечтите/бизнес целите също имат нужда от ъпдейт! Те трябва периодично да бъдат изваждани от гардероба на традицията, оглеждани критично под ярката светлина на новите реалности и обновявани, ако се налага. И ако не го направим своевременно, рискуваме нашата „Алхамбра“ да се превърне във Ватерло.
- На лов за дюнери в Одрин или КОГАТО ПО-ПРОСТОТО Е ПО-ДОБРО
Една от любимите ми истории е от пътуване до Истанбул. На връщане от мегаполиса автобусът ни спря в Одрин, за да могат желаещите да напазаруват.
Представете си следната картинка. Прашна улица в Одрин. Неделя по пладне. 35-градусова жега. Навън няма жив човек, само някакво слънчасало улично куче кръстосва на зиг-заг пътя в търсене на сянка.
А ние със съпруга ми сме прегладнели като вълци, а перспективата за още няколко часа клатушкане с автобуса до София ни овълчва още повече.
Затова (вероятно в изблик на безумие) решаваме да се отделим от групата и да потърсим нещо бързо за хапване, докато спътниците ни от автобуса пазаруват като за последно кори за баници, зехтин и халва.
Единственото място по улицата, където се забелязват някакви признаци на живот, е местната кръчма, тип хоремаг. На паянтова маса на тротоара са приседнали неколцина възрастни турци, които пушат и следят с каменни физиономии суетнята на туристите, без да обелят и дума помежду си.
Което обаче не ме спира да се приближа към тях с бодряшка стъпка и да попитам на най-добрия си оксфордски английски😊 дали някъде наоколо може да намерим нещо за хапване.
Ентусиазмът ми бързо сдава багажа, блъскайки се в стена от празни погледи и нулева реакция. Решавам, че оксфордският английски може би не е много популярен сред местните в Одрин и сега е моментът да проявя полиглотските си способности. Следва същият въпрос, зададен първо на немски, после и на руски език (отчаян ход, да, знам!). Реакция: йок!
И когато вече решавам, че очевидно се налага да изтърпим глада до София, чувам зад себе си бодри стъпки и гласа на мъжа ми, който на чист български се провиква: “Абе, комшу, тука нещо за ядене, дюнер-мюнер, няма ли?”
И в момента, в който се подготвям да се обърна и да си тръгна засрамена, виждам как мъртвите погледи на пишман събеседниците ми оживяват, каменните лица се разтягат в усмивки и започва едно ентусиазирано ръкомахане и упътване с ръце към близката дюнерджийница: “Комшу, евет, евет (да, да), дюнер, дюнер!”.
А на мен ми остава единствено да си събира мизерните остатъци от полиглотското самочувствие и да се помъкна надолу по прашната улица към мечтаната храна.
Понякога както в живота, така и в бизнеса, сме склонни излишно да усложняваме нещата. Това важи особено за големи компании като Siemens, със стотици хиляди служители по цял свят, които имат склонност да обрастват като коралов риф с допълнителни образувания под формата на процедури, тулове, вътрешни системи, отдели, бюрократични правила, излишни срещи и документи. И някъде отдолу под цялата купчина остава затрупана истинската цел на процеса, която обикновено е смислена и добра.
Много често по-простият подход се оказва по-добър, а правата линия НАИСТИНА може да е най-краткият път от точка А до точка Б. Затова пък излишното усложняване на нещата може да доведе до задънена улица (или гладна смърт, в нашия случай😊)
В доклада си The Simplification Principle (май 2021 г.) експертите от Deloitte например препоръчват 3 стъпки/подхода за опростяване на бизнеса: рационализация, стандартизация, модулност. Те трябва да се прилагат в подходящия ред, за да се постигнат най-ефективните резултати.
Рационализация
Изчистете ненужните елементи и оперативни модели, така че да станат по-малко „тромави“.
Стандартизация
Стремете се да постигнете идентичност при различните технически платформи или продукти. Например, стандартизацията в ИТ инфраструктурата може да произтича от различни фактори: от еднакви стандарти за кодиране за едно приложение до стандартизиране на цели ИТ платформи, включващи стотици приложения и интерфейси.
Модулност
Стремете се към ефективно повторно използване на стандартизираните елементи и създаване на модулна система с обща структура. Целта е да се „разгради“ дадена сложна структура на стандартизирани модули, всеки от които може лесно да бъде заменен и използван повторно.
- Загубени в Родопите или КОГАТО ПЪТЯТ СИ ЗНАЕ РАБОТАТА
В края на 90-те години и началото на новото хилядолетие Родопите тепърва започнаха да придобиват популярност като масова туристическа дестинация.
По това време местните хора в с. Гела за първи път организираха гайдарски събор и с група приятели бяхме решили това да е една от спирките по време на обиколката ни из Родопите. Планът бе след събора да продължим пеш към пещерата “Ледницата” и да пренощуваме в близката хижа.
„Ледницата“ се намира на 7-8 километра от селото и очаквахме да сме там още в ранния следобед. След над тричасов преход обаче не само не се виждаше нищо подобно на пещера, но и започнаха да изчезват всякакви маркировки по обраслия с трева път, който следвахме.
Стана ясно, че сме се загубили, при това сериозно. Междувременно започна да става все по-тъмно и все по-студено, а гората престана да бъде приветлива и уютна, успоредно с чезнещата светлина и топлина. След оспорвана дискусия дали да не пробваме да се върнем заради все по-реалната заплаха да замръкнем в средата на нищото, все пак решихме да продължим и да видим къде ще ни отведе пътят.
А той продължаваше още 1-2 километра, виейки се като змия между вековни дървета, преди да отстъпи място на една от най-невероятните гледки, които съм виждала. След един завой пред нас се откри голяма поляна с няколко сгради и вишка за отстрел на животни. Вероятно използван за ловна хижа от някое бивше комунистическо величие, комплексът изглеждаше необитаем, но добре запазен.
Вратата на основната сграда не бе заключена, а голямото помещение, макар и обзаведено само с най-необходимото, явно бе останало извън обсега на вандалите. Най-важното обаче бе, че тази вечер ще имаме не само покрив над главата, а и топлина и вкусна храна, благодарение на камината.
Прекарахме нощта в хижата под припукващите звуци на огъня, изпълнени с признателност към пътя, който ни доведе до това магично място. (По-късно се опитахме да разберем къде точно сме се озовали, но така и не успяхме да възстановим точния маршрут.)
Понякога да се отклониш от пътя е най-добрият начин да откриеш нещо ново, неочаквано и прекрасно. Просто трябва да имаш смелостта да обърнеш гръб на „маркировките“ и да се надяваш, че в края на пътя ще те чакат нови приключения, нови идеи, нови вдъхновения.
В бизнеса куражът да поемеш в нова посока, загърбвайки познатото и сигурното, може да ти даде нови перспективи.
Eдно от най-вдъхновяващите послания по темата, на които аз лично съм попадала, е на Charles Handy и неговата концепция за Втората крива. Той твърди, че организациите ТРЯБВА да излязат от утъпкания път и да поемат в нова посока, докато ВСЕ ОЩЕ се развиват добре и вървят към върха.
Когато през 2014 г. ръководството на Siemens обяви намерението си да преструктурира драстично компанията, мнозина се опасяваха, че това може да е началото на края на концерна с над 170-годишни традиции и доминиращи позиции в почти всички свои сфери на бизнес (признавам, и на мен ми мина тази мисъл). Междувременно компанията премина през поредица от „криви“ и вътрешни трансформации (някои от които доста болезнени), за да стане по-устойчива и по-гъвкава. Няколко дивизии се отделиха в самостоятелно управлявани дружества под шапката на глобалния концерн (Siemens Mobility, Siemens Healthineers), а други като Siemens Energy станаха отделни компании.
Решението да се тръгне към трансформирането на тромавия технологичен конгломерат в по-гъвкава групова структура от отделно управлявани дружества под един силен бранд вероятно не е било лесно. Но с днешна дата то изглежда единственото правилно. Междувременно други големи концерни също вървят по този път.
Join the conversation!